Start arrow Start arrow Prasówka arrow Gazeta Wyborcza arrow Twierdza Modlin - otwarte widoki
Twierdza Modlin - otwarte widoki
pik 11.09.2002.
www2.gazeta.pl/cjg/1,31906,1013240.html
Przez najbliższy miesiąc będzie można zwiedzać część jednej z największych twierdz w Polsce. Modlińscy przewodnicy dyżurować będą na Wieży Tatarskiej - najlepszym punkcie widokowym w okolicach naszego miasta.

Grzegorz Sokołowski, modliński przewodnik PTTK:

Na Wieżę Tatarską prowadzą 143 schody. Można z niej śledzić etapy budowy twierdzy. Widać ujście Narwi do Wisły, w którym Szwedzi zbudowali pierwsze budowle obronne. Są ślady rozbudowy twierdzy za czasów Napoleona, budynki wzniesione przez Rosjan i w międzywojniu. Z góry można zobaczyć wiele miejsc znanych z filmów, na przykład zaraz obok pod Bramą Poniatowskiego rozgrywa się finałowa sekwencja "CK Dezerterów".

Doskonale widać stąd również długi na ponad dwa kilometry budynek koszar obronnych, w którym mieszkało kiedyś około 20 tys. carskich żołnierzy. Koszary są uważane za najdłuższy budynek Europy. Jest to też dobry punkt do obserwacji ptaków. A przy ładnej pogodzie łatwo odnaleźć wieżowce stojące w centrum Warszawy.

Zapraszamy wszystkich chętnych. Będziemy dyżurować bez względu na pogodę, zarobione pieniądze przeznaczymy na stworzenie w wieży muzeum Twierdzy Modlin.

Za wejście na wieżę zapłacimy 3 zł, przewodnicy dyżurują od 10 do 14 w soboty i niedziele począwszy od najbliższego weekendu do 20 października.

Dojazd: Spod Dworca Centralnego do Modlina jeżdżą autobusy firmy Translud, z Dworca Marymont autobusy PKS-u. Chcąc dojechać do twierdzy samochodem, wyjeżdżamy z Warszawy trasą na Gdańsk, przed miejscowością Kazuń skręcamy w drogę nr 85 na Płock. Przejeżdżamy most na Wiśle, twierdza zaczyna się zaraz za kolejnym mostem - na Narwi. Każdy mieszkaniec spytany o Wieżę Tatarską lub cytadelę pokaże nam drogę.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt