Start
Spór o podziemny tunel na żoliborzu
Mariusz Jałoszewski 09.10.2002.
http://www1.gazeta.pl/warszawa/1,34889,1055638.html
Właściciele domów przy al. Wojska Polskiego na żoliborzu protestują przeciw planom zagospodarowania zabytkowego tunelu biegnącego od cytadeli do pl. Inwalidów.

Spór toczy się o 300-metrowy tunel między fosą przy Cytadeli a pl. Inwalidów. - łączył on wybudowany w 1867 r. fort Georgij z wałem przy Cytadeli. Wykorzystywało go wojsko m.in. do przetaczania dział - mówi Zbigniew Rekuć z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji.

Obecnie tunel jest zaniedbany i wymaga pilnego remontu. Miłośnicy fortyfikacji z TPF chcą to zmienić. Za własne pieniądze planują wyremontować tunel i urządzić w nim trasę turystyczną. - Mogłaby to być atrakcja żoliborza. Urządzilibyśmy tam ekspozycję historyczną - deklaruje Rekuć. Pomysł utknął na razie w urzędach, bo władze dzielnicy nie wiedzą, kto jest właścicielem obiektu.

Dwa lata temu walory tunelu docenił wojewódzki konserwator zabytków. Na wniosek TPF wpisał go do rejestru zabytków. Przeważyło to, że tunel jest dobrze zachowany i unikalny, a jego historia wiążę się z martyrologią Polaków. Taki obrót spraw zaniepokoił kilku właścicieli domów przy al. Wojska Polskiego. Obawiają się, że wpisanie tunelu do rejestru zabytków oraz prowadzenie w nim jakichkolwiek prac konserwatorskich zagrozi konstrukcji ich domów. - Zabytek znajduje się bezpośrednio pod piwnicami i fundamentami. Jest nieodłączną częścią naszych domów. Prace w tunelu doprowadzą więc do wibracji, co zagrozi konstrukcji budynków - przekonuje Bogna Lewtak-Baczyńska, właścicielka jednego z domów. Ludzie obawiają się katastrof budowlanych, pogorszenia bezpieczeństwa (do niektórych domów można wejść z tunelu) oraz naruszenia ich prawa własności. Właściciele posesji uważają, że skoro ich domy przylegają do tunelu, to w granicach swoich działek są jego właścicielami.

Ponadto Baczyńska stanowczo protestuje przeciw uznaniu podziemnej fortyfikacji za zabytek. - To symbol carskich represji i niszczenia dzielnicy żoliborz. Dla potrzeb budowy tunelu wyburzono polskie dworki - argumentuje. - Cała Polska jest skansenem fortyfikacji pozostawionych przez zaborców. Ten tunel budowano polskimi rękami i za polskie pieniądze. Spłynęła tu polska krew, to część naszej martyrologii - odpiera Rekuć. Podkreśla, że prace remontowe nie tylko nie zagrożą budynkom, lecz wręcz pomogą, bowiem nieremontowany tunel może się zawalić.

Wpisem żoliborskiej fortyfikacji do rejestru zabytków zajął się wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawę do sądu skierowała Baczyńska. Wyrok zapadnie wkrótce.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt