Start arrow Start arrow Prasówka arrow Gazeta Wyborcza arrow Spór o carski tunel na żoliborzu
Spór o carski tunel na żoliborzu
maj 22.10.2002.
www1.gazeta.pl/warszawa/1,34884,1080241.html
Naczelny Sąd Administracyjny odesłał we wtorek do ponownego rozpatrzenia przez Ministerstwo Kultury sprawę wpisania carskiego tunelu na żoliborzu do rejestru zabytków.

300-metrowy tunel między fosą przy Cytadeli a pl. Inwalidów wybudowano w 1867 r. Wojsko wykorzystywało go m.in. do przetaczania dział. Gdyby podziemne przejście uznano za zabytek, Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji wyremontowałoby je i udostępniło turystom.

Pomysł ten nie spodobał się jednak właścicielom domów w al. Wojska Polskiego, które stoją nad tunelem. Ludzie boją się m.in. o to, że udostępnienie tunelu turystom zagrozi ich bezpieczeństwu, bo z podziemi łatwo jest się dostać do mieszkań.

Jedna z mieszkanek Bogna Lewtak-Baczyńska skierowała sprawę do NSA. Wczoraj sąd uchylił decyzję głównego konserwatora zabytków o wpisaniu tunelu do rejestru zabytków. Zdaniem sądu nie wyjaśniono, czy tunel jest częścią Cytadeli, czy też właścicieli prywatnych posesji. Odpowiedź na te pytania muszą teraz znaleźć pracownicy departamentu ochrony kultury ministerstwa kultury.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt