Start
Czy w Forcie Sokolnickiego powstanie żoliborskie centrum kulturalne?
dafa 24.04.2003.
www1.gazeta.pl/warszawa/1,34884,1443510.html
Radni żoliborza zaapelowali w czwartek do władz miasta, by te wykupiły od Agencji Mienia Wojskowego Fort Sokolnickiego niedaleko pl. Wilsona. Samorządowcy chcieliby w nim urządzić centrum kulturalne, które zaprojektowała młoda absolwentka wydziału architektury Maria Kucharczuk.

żoliborz, jako jedyna dzielnica w centrum Warszawy, nie ma odpowiednich sal, w których można organizować duże wystawy czy koncerty. Były plany adaptacji kina Tęcza, potem pojawiła się propozycja budowy ośrodka kultury przy ul. Promyka. Kilka miesięcy temu odżyła koncepcja urządzenia centrum kulturalnego w zabytkowym Forcie Sokolnickiego w parku żeromskiego.

Wczoraj rada żoliborza zwróciła się do miasta, by wykupiło od Agencji Mienia Wojskowego zabytek. Położona w centrum parku budowla to fragment fortyfikacji Cytadeli budowanej przez Rosjan po powstaniu listopadowym. Od początku istnienia był w rękach wojska.W ostatnich latach pełnił funkcję archiwum.

Niedawno obiekt przejęła Agencja Mienia Wojskowego, która teraz chce wystawić fort na sprzedaż. Nieoficjalnie wiadomo, że zgadza się nawet znacznie obniżyć cenę (z 4 do 1,5 mln zł). - Lepszej okazji nie było. Przez lata rozmawialiśmy z wojskiem, ale na rozmowach się kończyło. Tym razem jest konkretna propozycja i wierzę, że władze miasta zdecydują się na wykup. Prezydent Kaczyński jest pozytywnie nastawiony do tego pomysłu - mówi Dorota Zbrożyna-Arct, żoliborska radna żoliborza, która od prawie dziesięciu lat zabiega o komunalizację fortu.

Powstał nawet projekt aranżacji budowli. Przygotowała go Maria Kucharczuk, młoda absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Autorka proponuje przykrycie dziedzińca szklaną kopułą (dzięki temu powstałaby sala koncertowa o powierzchni 350 m kw.) i pogłębienie fosy. Zainstalowane w niej reflektory oświetlałyby całą budowlę.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt