Start arrow Start arrow Prasówka arrow Życie Warszawy arrow Wirtualny remont Twierdzy Modlin
Wirtualny remont Twierdzy Modlin
DAZ 03.01.2005.
Za kilka miesięcy ma być gotowe lotnisko w Modlinie. Teraz przyszła pora na rekonstrukcję modlińskich fortyfikacji.

Pieniądze na pierwszy etap rekonstrukcji zabytku przekaże Unia Europejska. 150 tys. euro na ten cel otrzymają władze samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego. Fundusze mają być wydane na opisanie zabytków. Ten wyjątkowy zespół fortyfikacji, dziś nieco zapomniany, jest jednym z najwspanialszych zabytków architektury wojskowej. Jego początki zawdzięczamy Napoleonowi, który na początku XIX wieku podjął decyzję o budowie obiektu. Potem twierdzę rozbudowywali Rosjanie. W 1939 roku obrońcy Modlina wsławili się bohaterską walką z wojskami hitlerowskimi.

Dzięki pieniądzom z Unii Twierdza Modlin zostanie włączona do środkowo-wschodnioeuropejskiej trasy turystycznej i kulturowej. Fundusze na wypromowanie zabytkowych fortyfikacji otrzymaly również Kołobrzeg, Toruń, Berlin spandau oraz Kowno. Miasta te wspólnie z Nowym Dworem utworzą trasę umocnień fortecznych, która będzie promowana za pomocą portalu internetowego. Makietę wirtualnie odtworzonej twierdzy będzie można oglądać w Internecie.

Niestety, jak na razie nie ma szans na przeprowadzenie generalnego remontu zabytkowych obiektów w rzeczywistości. Ma to związek z problemami własnościowymi. Tylko część działek należy do samorządu, większość do Agencji Mienia Wojskowego. Ta chciałaby sprzedać teren. Nikt jednak nie chce go kupić, bo stoją na nim stare obiekty, które ochrania konserwator zabytków.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt