Start
Tu złożą miliony złotych - Na terenie powojskowych fortów powstanie centralny sejf NBP
Daniel Zyśk 30.01.2006. ostatnia aktualizacja: 28.03.2008.

Latem w Zegrzu ruszy budowa skarbca Narodowego Banku Polskiego. Będzie to najnowocześniejszy i najpilniej strzeżony magazyn pieniędzy w kraju.

Centralny sejf przy ul. Świętokrzyskiej jest już przestarzały. Dlatego Narodowy Bank Polski przez lata poszukiwał odpowiedniego miejsca pod budowę nowego i większego skarbca. Takie miejsce znaleziono w 2002 roku, kiedy to NBP kupił od Agencji Mienia Wojskowego fort w Zegrzu.

Wojsko utajniło

Obiekt ten wybudowany pod koniec XIX wieku przez Rosjan w czasie II wojny światowej służył obrońcom Warszawy, a po wojnie został zamieniony na schron przeciwatomowy. Zarządzany przez wojsko był całkowicie tajny. Właśnie m.in. ten fakt przesądził o wyborze miejsca.

Plusem tej inwestycji jest też bliskość Warszawy (około 30 km), dobre połączenie ze stolicą (trasa Warszawa-Serock), a także brak zabudowań w okolicy.

Komputery pod ochroną

Po wielomiesięcznych przygotowaniach powstał już projekt megasejfu. Skarbiec ma mieć 21,8 tys. mkw. powierzchni, dwie kondygnacje naziemne i jedną podziemną.

W Zegrzu powstanie też Centralny Ośrodek Komputerowy NBP, który pozwoli na łączność z centralą w Warszawie, a także zapasowe zbiorniki oleju opałowego i napędowego dla banku centralnego. Na pilnie strzeżonym terenie zostanie zbudowane lądowisko dla rządowych śmigłowców.

Inwestycja w Zegrzu cieszy mieszkańców. Liczą na nowe miejsca pracy. Dużo mniej z budowy skarbca zadowoleni są miłośnicy fortyfikacji. Ich zdaniem inwestycja banku centralnego zniszczy zabytkowy charakter tego miejsca. Powstanie nowych budynków spowoduje rozebranie części fortów. Inwestycja wiązać się będzie też z wycięciem wielu drzew.

Jednak NBP ma już pozwolenie na budowę. Fort Zegrze nie był wpisany do rejestru zabytków. Jak poinformowała sobotnia „Gazeta Stołeczna”, budowa inwestycji ruszy latem tego roku. Sejf ma być gotowy trzy lata później.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt