Start
Wwiercą się w historię miasta
Grzegorz Matuszewski 18.03.2004.
Warszawscy górnicy pomogą pasjonatom podziemnej Warszawy za darmo

Już niedługo zostanie zbadany zalany wodą tajemniczy tunel prowadzący od fortu Legionów do Cytadeli.

Na ślad korytarza, o którym wspominały wojskowe dokumenty z początków XX wieku i czasów międzywojennych, trafił Zbigniew Rekuć z warszawskiego Koła Podziemnej Architektury Obronnej. Bada on liczne podziemne konstrukcje położone między innymi pod fortem Legionów będącym na przełomie XIX i XX wieku jednym z bastionów chroniących Cytadelę od strony Wisły.

- Sądzimy, że znajdujący się blisko dziesięć metrów pod ziemią tunel prowadzi w stronę twierdzy. Korytarz jest jednak od czasów pierwszej wojny światowej częściowo zalany wodą - opowiada Zbigniew Rekuć. - Kiedy tylko osuszymy tunel, podejmiemy prace badawcze i konserwacyjne.

Zabezpieczenie i eksploracja podziemia nie byłyby możliwe, gdyby nie sprawna pomoc Przedsiębiorstwa Robót Wiertniczych i Górniczych z Warszawy. Jego pracownicy nieodpłatnie rozpoczęli wczoraj wiercenie 10-metrowego otworu, który pozwoli odprowadzić wodę z zalanego systemu korytarzy.

- Jesteśmy stołeczną firmą i działamy już prawie tyle lat, ile mają podziemia przy Cytadeli. Dlatego z satysfakcją pomagamy badaczom - mówi Ryszard Głuch, kierownik wierceń w PRWiG. - Jeśli nasza praca może tylko przyczynić się do odtworzenia i zachowania warszawskich zabytków, koszty nie mają znaczenia. Kiedy rozpocznie się eksploracja tajemniczego przejścia? Zbigniew Rekuć zapewnia, że o tym, co kryje tunel, dowiemy się może już w maju.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt