Start
Modlin Vegas
Marcij Hadaj 17.01.2004.
500 mln zł chce zainwestować tajemnicza amerykańska firma w centrum rozrywki w Twierdzy Modlin. Lokalny samorząd już zaciera ręce. Polskie Las Vegas? Czy kolejny VahapToy?

Burmistrz Nowego Dworu Maz. Jacek Kowalski jest przekonany, że w Modlinie na terenie twierdzy może powstać największe w Polsce centrum rozrywkowe. Tym bardziej że zainwestowaniem grubych pieniędzy są już bardzo konkretnie zainteresowani przedstawiciele amerykańskiego biznesu rozrywkowego.

- Na razie nie mogę ujawnić nazwy tej firmy, ale myślę, że będzie to możliwe jeszcze w marcu - mówi burmistrz Kowalski.

Właśnie w marcu Agencja Mienia Wojskowego, która jest właścicielem Twierdzy Modlin, rozpisuje przetarg na zagospodarowanie okolicznego, ponad 50-hektarowego terenu. Krzysztof Bucholski, szef warszawskiego oddziału AMW, przekonuje, że warto jak najszybciej zorganizować przetarg na twierdzę, bo inwestor, o którym coraz głośniej został już prześwietlony pod kątem biznesowej wiarygodności.

- Sprawdziliśmy już, czy to poważna oferta, i czy warto się nią zajmować - wyjaśnia Krzysztof Bucholski. - Kontrahent, o którym mowa ma pieniądze i początkowo chciał je inwestować w Czechach, ale ostatecznie zdecydował się na Modlin.

Burmistrz Jacek Kowalski chce, by w twierdzy obok kasyn znalazły się także nowoczesne hotele i centra konferencyjne, centrum handlowe, kina i teatry, a także duże miejsce na poważne imprezy plenerowe - np. koncerty światowych gwiazd muzyki pop. To wszystko usiane setkami wzorzystych, kolorowych neonów. - Modlin będzie polskim Las Yegas. Zrobimy wszystko, by tak się stało - zapowiada Jacek Kowalski.

Twierdza Modlin

Znajduje się niecałe 40 km na północny zachód od Warszawy w malowniczym zakątku u ujścia Narwi do Wisty. Najstarszą część, tzw. cytadelę, wzniesiono w latach 1806-1812 na rozkaz Napoleona Bonaparte. Po powstaniu styczniowym Rosjanie wznieśli tu koszary na 20 tyś. żołnierzy. Po 1945 roku twierdzę przejęło wojsko. W 1990 roku lokalny samorząd i Ministerstwo Obrony Narodowej zaczęły się zastanawiać, co zrobić z 200-letnim zabytkiem. Kilka lat temu pojawił się pomysł, by twierdzę Modlin przekształcić w potężny kampus uniwersytecki. Nie udało się jednak znaleźć żadnej zainteresowanej uczelni.

Co z lotniskiem?

W drugiej połowie roku (2004) zapadnie ostateczna decyzja, czy w Modlinie powstanie drugie międzynarodowe lotnisko dla Warszawy. Modlin ma największe szanse w wyścigu o inwestycję wartą 10 mld zł. Jeśli lotnisko powstanie gdzie indziej - np. w Mszczonowie - to koncepcja budowy centrum rozrywki może upaść.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt