Start arrow Start arrow Prasówka arrow Życie Warszawy arrow Fort zagadek
Fort zagadek
Grzegorz Matuszewski 09.02.2004.
Co kryje zniszczony w 1915 r. przez Rosjan korytarz pod Fortem Legionów? Być może zagadka ta już niedługo się wyjaśni.

Fort Legionów (do 1918 r. znany jako Fort Władimir) zbudowany został w latach 1852-1854. Fortyfikacja miała za zadanie m.in. chronić Cytadelę od ataku ze strony Nowego Miasta. W okresie międzywojennym w forcie mieściło się Centralne Archiwum Wojskowe. Po wyzwoleniu, aż do 1999 r. obiektem zarządzało wojsko.

Gdy pięć lat temu zabytkowy fort przeszedł w prywatne ręce, jego pełnymi tajemnic podziemiami zajęli się badacze z Koła Podziemnej Architektury Obronnej Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji. Powoli zaczęli oczyszczać wypełniony ziemią i gruzem system podziemnych sal i łączników. Korytarze mają dwa poziomy, w części pomieszczeń zalega woda, uniemożliwiając ich eksplorację.

- Do tej pory udało nam się odkryć wiele cennych przedmiotów. To między innymi hełmy, dokumenty carskiego wojska rosyjskiego, elementy wyposażenia żołnierskiego z różnych epok - opowiada Zbigniew Rekuć, prezes Koła Podziemnej Architektury Obronnej. - Duże nadzieje wiążemy ze zbadaniem jednego chodnika, prowadzącego w stronę Cytadeli. Musimy jednak uporać się najpierw z usunięciem z niego wody. Sądzę, że możemy się w nim natknąć na wiele ciekawych znalezisk. Wedle niektórych przekazów, korytarz prowadził do podziemnego składu carskiej broni.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt