Start arrow Start arrow Prasówka arrow Życie Warszawy arrow Drzewa zagrażają fortowi
Drzewa zagrażają fortowi
Joanna Tańska 09.02.2000.
Trwa wycinka drzew rosnących na koronie Fortu Sokolnickiego w parku żeromskiego na żoliborzu. Decyzję o ich usunięciu podjęto, ponieważ drzewa zagrażają zabytkowej budowli.

Z inicjatywą usunięcia drzew i krzaków porastających koronę fortu wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji.

- Za czasów funkcjonowania Twierdzy Warszawa na wałach i przedpolu fortu nie rosły drzewa i krzewy, gdyż zasłaniałyby one pole ostrzału. Obecnie drzewa rosnące na przykrytym ziemią stropie ceglanej Baszty zmieniają historyczny wygląd budowli. Grożą tez rozsadzaniem jej murów. Stwarza to niebezpieczeństwo wypadnięcia cegieł i płyt gzymsowych na przechodniów spacerujących po parku - mówi Zbigniew Rekuć, wiceprezes warszawskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji.

Przedstawiciele towarzystwa zwrócili się do zarządcy obiektu Stołecznego Zarządu Infrastruktury oraz do Urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obie instytucje uznały, że wycinka jest konieczna ze względu na stan techniczny zabytku.

- Na nasypach ziemnych fortów nie powinny rosnąć drzewa. Ich korzenie niszczą obiekt - przyznaje Tomasz Śleboda z Urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Na zbudowanym w latach 1849-50 Forcie Sokolnickiego (dawniej nazywanym Fortem Siergieja) zauważono pękające gzymsy i rozluźnienie sufitów. Zdaniem specjalistów, degradacja obiektu spowodowana jest wciskaniem się korzeni drzew w szczeliny między cegłami.

Wycinka trwa od końca stycznia. Prace przerwano jednak kilka dni później ze względu na niesprzyjającą pogodę. Teraz podjęto je ponownie. Usunięto już około 70% drzew. Są to tzw. samosiejki (przede wszystkim klony jesionolistne) w wieku około pięciu lat.

- Do końca kwartału teren będzie uprzątnięty - zapewnia Ewa Kudła, inspektor nadzoru ds. leczenia i pielęgnacji drzew w Stołecznym Zarządzie Infrastruktury. - To bardzo piękny fort, nie możemy pozwolić, aby niszczał.

W maju nasyp będzie spryskany specjalnym środkiem powstrzymującym wyrastanie krzewów czy drzew. Na nasypie będzie rosła jedynie trawa.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt