Start arrow Start arrow Prasówka arrow Życie Warszawy arrow Uratować przed zagładą
Uratować przed zagładą
AL 06.03.2000.
W drugiej połowie XIX wieku, w systemie fortyfikacji Twierdzy Warszawa, powstał fort nr VIII zwany też Służew-Zakopane. Zlokalizowany został na cyplu Skarpy Wiślanej, między doliną Wisły i doliną Potoku Służewieckiego.

Budowę fortu rozpoczęto w 1883 roku a ukończono sześć lat później. Wysoki fort główny ogniowy był dwuwałowy, przeznaczony jednocześnie dla potrzeb piechoty i artylerii. Biorąc pod uwagę ówczesny poziom sztuki fortyfikacyjnej, Służew-Zakopane był dosyć przestarzały. Dlatego już w 1892 roku przystąpiono do jego gruntownej przebudowy i w miejsce dwóch wałów powstał jeden. W 1900 roku fort ponownie przekonstruowano. Wybudowano wtedy drogi umożliwiające dojazd do niego, a na jego tyłach postawiono wiele budynków zaplecza. Pojawiły się stajnie i pomieszczenia dla wojska.

Jeszcze dziesięć lat temu istniał tu drewniany budynek z charakterystyczną rosyjską ciesielką. Niestety w 1990 roku ten unikatowy obiekt przestał istnieć.

W okresie międzywojennym i po wojnie fort pozostawał we władaniu wojska. W drugiej połowie lat 80 na dziedzińcu głównym, w miejscu dawnej stajni, przystąpiono do budowy domów mieszkalnych. W trakcie porządkowania terenu wyrównano wewnętrzny profil wałów, zacierając nieliczne ślady pochylni wjazdowych i platform strzeleckich.

Fort przy ulicy Nowoursynowskiej jest objęty ochroną wojewódzkiego konserwatora zabytków. Obecnie dobrze zachowany jest wał fortu, warto obejrzeć ciekawe arkady z czerwonej cegły.

W opracowanej niedawno strategii rozwoju gminy Ursynów do 2010 roku, fort Służew-Zakopane znalazł się w czołówce obiektów, które postanowiono uchronić przed zniszczeniem i przystosować do celów rekreacyjnych. Jednak do konkretnych planów jest jeszcze daleka droga. Oby smętnych resztek nie spotkał ten sam los, co drewnianego domku, który nie doczekał się prawdziwej ochrony.

Do fortu można dojechać autobusami linii 515 i 401, trzeba wysiąść tuż przed Doliną Służewiecką.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt