Start
Za mundurem radni sznurem
Joanna Tańska 06.04.2000.
żoliborscy radni chcą przeznaczyć zabytkowy fort w parku im. żeromskiego na dom kultury. Problem w tym, że obiekt należy do wojska i na razie nie zanosi się na zmianę właściciela.

Fort Sokolnickiego, wybudowany na początku XIX wieku, znajduje się niemal w centrum dzielnicy, na malowniczym osiedlu oficerskim. Obiektem zarządza Agencja Mienia Wojskowego. Ma tu swoja siedzibę Fundacja Aktywizacji Rezerwy oraz znajduje się archiwum wojskowe. Część pomieszczeń wynajmuje też od wojska Fundacja Dziecko i Sztuka, która prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci.

- Władze dzielnicy starają się o przejęcie fortu już od sześciu lat. Niestety, obiekt figuruje na liście Agencji Mienia Wojskowego jako mienia "czasowo zbędna". Oznacza to, że nie jest przeznaczony do sprzedaży czy przekazania samorządom. Gdyby fort był mieniem "trwale zbędnym", wówczas wojsko mogłoby przeznaczyć go do zbycia - tłumaczył Grzegorz Hlebowicz, zastępca dyrektora dzielnicy, na wczorajszym (5-04-2000) posiedzeniu żoliborskiej komisji oświaty i kultury.

Do dyskusji zostali także zaproszeni członkowie komisji kultury gminy Centrum. Spotkanie odbyło się właśnie w Forcie Sokolnickiego. - Być może w przyszłym roku obiekt zostanie wystawiony na sprzedaż, ale nie mamy na to żadnych gwarancji - mówił Hlebowicz.

Problemem, o który rozbija się cała sprawa, jest ulokowanie w forcie archiwum. Wojskowi twierdzą, że gdyby mieli pomieszczenia, do których mogliby przewieźć dokumenty, wówczas opuściliby obiekt.

Radni obawiają się, że kiedy zbycie fortu będzie już możliwe, wojskowi będą chcieli sprzedać go jakiejś firmie, która przeznaczy zabytkowy budynek na działalność komercyjną, np. restaurację. Tymczasem samorządowcy woleliby widzieć tu galerię, kameralną salę koncertową czy kawiarnię połączoną z czytelnią prasy. Mają nawet nadzieję, że fort zostanie im przekazany bezpłatnie. Pomysł utworzenia w forcie domu kultury jest tym bardziej godny pochwały, że dzielnica nie ma takiej placówki i najwyższy czas, aby ją utworzyć.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt