Start
Prokurator w forcie?
Anna Cieślak 10.05.2000.
Zdaniem Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji, Fort Bema jest dewastowany. - Jeśli trwające tam nielegalne prace nie zostaną wstrzymane, konserwator zabytków powinien złożyć doniesienie do prokuratury - uważa prezes warszawskiego oddziału TPF Cezary Głuszek

XIX-wieczny Fort Parysów, popularnie zwany Fortem Bema, jest częścią Twierdzy Warszawskiej, wybudowanej przez wojska carskie. W Warszawie są 33 pozostałości po twierdzy, ale bemowskie fortyfikacje to jedne z lepiej zachowanych. Nadal można podziwiać mistrzostwo wykonania budynków z czerwonej cegły, ciekawe elewacje. Fort Parysów ma niezwykłą wartość historyczną i krajobrazową.

- W tamtych czasach forty budowane przez Rosjan należały do najlepszych na świecie - opowiada Cezary Głuszek, prezes warszawskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji. W opinii TPF fort ulega dewastacji. Na jego terenie działalność prowadzi 10 firm. Szczególnie jedna - Centrum Folkloru Piknik - ma przyczyniać się do niszczenia budynków i terenów wokół nich.

- Na dziedzińcu fortyfikacji wyrastają różne pawilony i dekoracje typu jarmarcznego, na elewacjach instalowane są przewody elektryczne, wiercone są dziury i wbijane kołki, wały rozkopywane - wylicza prezes Ciuszek. - Wszystko to odbywa się bez wiedzy i zgody konserwatora zabytków.

Ze zdaniem przyjaciół fortyfikacji zgadzają się władze Bemowa, do którego od grudnia 1999 r. należy ten teren. - Centrum Folkloru Piknik to totalna samowola. W dodatku Wiesław Podgórski, który prowadzi piknik, nie bardzo rozumie prawo, dlatego nie widzę sposobu na poprawę gospodarowania fortem w obecnym układzie - uważa burmistrz Bemowa Wiesław Sikorski.

Gmina ma własną wizję, jak zagospodarować fortyfikacje. - Rozpoczniemy inwestycje na przylegających do Fortu Bema, niezwykle atrakcyjnych terenach - zapowiada burmistrz Sikorski. - Dopiero gdy zaczną one przynosić dochody, odrestaurujemy kazamaty, być może uda się otworzyć w budynkach fortyfikacji restaurację, udrożnić fosę - planuje Sikorski.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt