Start arrow Start arrow Prasówka arrow Życie Warszawy arrow Transakcja wiązana
Transakcja wiązana
Anna Cieślak 18.05.2000.
Czy na Bemowie powstanie ogromna hala widowiskowa na wzór katowickiego Spodka? Władze Bemowa chcą zagospodarować Fort Chrzanów: gmina da tereny inwestycyjne, inwestor miałby odrestaurować ten zabytek, a obok postawić np. halę widowiskową.

Gmina ogłosiła w ogólnopolskich gazetach przetarg na zagospodarowanie Fortu Chrzanów, położonego na obrzeżach Bemowa między ulicami Połczyńską i Szeligowską. Chce oddać 14 hektarów gruntu, na 99 lat, w wieczyste użytkowanie.

Plany gminy są niezwykle ambitne, a wymagania wobec potencjalnego inwestora wysokie. Na znacznej części wystawionego na przetarg terenu - działce o powierzchni 11.5 hektara - nie można nic budować.

- Ale tylko do czasu sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania - zapewnia burmistrz Bemowa Wiesław Sikorski. Po ustaleniach z architektami i konserwatorem zabytków, władze gminy zdecydowały się dopuścić ingerencję w forcie, choć w ściśle określonym zakresie.

- Nie może to być zbyt brutalne wtargnięcie. Chodzi np. o uzupełnienie ubytków w wale małą kawiarenką z zielonym dachem, zamiast usypywania ich na nowo - mówi burmistrz Sikorski. Ale to kokosów nie przyniesie...

Dodatkowym zadaniem inwestora ma być, według planów gminy, uporządkowanie 11-hektarowego terenu. XIX-wieczny Fort Chrzanów, jeden z 33 pozostawionych w Warszawie przez wojska carskie, zachował się w 90 procentach. Jest zabytkiem, a jako fortyfikacja - unikatem na skalę europejską. Miasta nie stać na jego kosztowną renowację i ochronę.

Oprócz przeprowadzenia generalnych porządków na Forcie Chrzanów, inwestor będzie musiał partycypować finansowo w przygotowaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu.

Co inwestor uzyska w zamian? Niemal dowolnie może zagospodarować pozostałą część terenu - 2,5-hektarową działkę przylegającą do fortu. Niedopuszczalna jest tam jedynie zabudowa mieszkaniowa.

Gmina ma własne koncepcje zagospodarowania tego terenu. - Warszawa nie ma porządnej hali widowiskowej na miarę katowickiego Spodka czy wrocławskiej Hali Ludowej. Duże koncerty muszą odbywać się pod gołym niebem, a zimą miłośnicy muzyki pędzeni są na Śląsk - mówi burmistrz Sikorski.

- Ciekawe pomysły podsunęli nam też studenci architektury Politechniki Warszawskiej - dodaje burmistrz. Według ich koncepcji, na terenach wokół fortu można wybudować hotele, muzea, restauracje, centra wystawowe, obiekty rekreacyjne. - Im bardziej inwestycja będzie nastawiona na rozrywkę masową, tym większe ma szansę powodzenia - konkluduje burmistrz.

Mimo tak wysokich wymagań, zarząd gminy ma nadzieję, że poważny inwestor znajdzie się do 30 czerwca, kiedy to nastąpi rozstrzygnięcie przetargu. Cena wywoławcza 14 hektarów wraz ze znajdującymi się tam budynkami to 12.5 min zł, ale gmina liczy na więcej.

Przy wyborze oferenta w 50 procentach decydować będzie cena, jaką zaproponuje za nieruchomość, w 25 - pomysł na zagospodarowanie terenu wolnego pod zabudowę. Komisja przetargowa oceniać też będzie zaangażowanie inwestora w rozwój Bemowa - do 20 punktów (przyjmując 100-punktową skalę) można uzyskać za wizję przyszłego Fortu Chrzanów oraz 5 punktów za gotowość do sfinansowania przygotowania tego planu.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt