Start arrow Start arrow Prasówka arrow Życie Warszawy arrow Są plany, ale nie ma pieniędzy
Są plany, ale nie ma pieniędzy
Aneta Polak 21.10.2000.
Kompleks rekreacyjno-sportowy, centrum wystawiennicze lub ośrodek szkoleń dla firm. To tylko niektóre z propozycji młodych architektów z Politechniki Warszawskiej na odbudowanie i zagospodarowanie fortu Chrzanów. Czy takie projekty mają szansę na realizację w najbliższej przyszłości? Tak, jeśli znajdzie się inwestor.

Wczoraj w hollu bemowskiego ratusza zastępca burmistrza gminy Józef Borowski otworzył wystawę, na której swoje prace przedstawiło 14 studentów III roku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Prace pokazują, w jaki sposób można zagospodarować i odrestaurować fort XIX-wiecznej twierdzy Warszawa: Fort IV (Chrzanów). Każdy student musiał przedstawić szczegółowy projekt wybranego elementu fortu i określić jego nowe funkcje.

Fort Chrzanów niszczeje. Lewe skrzydło koszar, w którym kiedyś spało wojsko, nie jest zagospodarowane. Ta część fortu zachowała się w całości. Zbudowana jest z czerwonej cegły, pokryta płaskim dachem z nasypem ziemnym porośniętym trawą. Z prawego skrzydła zachowała się jedynie tylna ściana. Jest ona częścią wybudowanego kilkadziesiąt lat temu białego budynku. Dziś znajduje się w nim skład makulatury. W pobliskich krzakach urządzili sobie legowisko bezdomni. Materac i butelki po mocnym trunku wskazują, że ktoś tu mieszka.

- Zespół fortów na terenie naszego miasta, wybudowany w XIX i na początku XX wieku, to dzieło klasy europejskiej - mówi prof. Andrzej Tomaszewski, kierownik zakładu konserwacji zabytków PW. - Forty można wykorzystać zarówno do celów rekreacyjnych, jak i komercyjnych. Świetnie się do tego nadają - dodaje.

Zdaniem prof. Tomaszewskiego zrekonstruowane forty będzie można reklamować na całym świecie. Najpierw jednak trzeba wcielić projekty w życie. A na to potrzebne są pieniądze.

- Taka inwestycja przekracza możliwości finansowe gminy - mówi Józef Borowski. - Jedynym rozwiązaniem jest znalezienie inwestora, jednak na razie nikt nie jest tym zainteresowany.

W tym roku dwukrotnie ogłaszano przetargi na zagospodarowanie fortu. Niestety, bez efektu.

Burmistrz chce zainteresować kompleksem inwestorów zagranicznych na I Międzynarodowych Targach Nieruchomości "Ziemia i Dom", które odbędą się w Pałacu Kultury i Nauki jeszcze w tym miesiącu.

Prof. Andrzej Tomaszewski określił prace swoich studentów jako bardzo odważne. Jan Damięcki przedstawił projekt koszar, w których mieści się centrum szkolenia dla firm.

Młody architekt zaproponował wyburzenie dobudowanego prawego skrzydła, a w jego miejsce stworzenie nowego, z wykorzystaniem konstrukcji stalowych, szkła i betonu. Budynek miałby dwie kondygnacje (druga kondygnacja oszklona).

W kolorystyce autor odcina się od charakterystycznej czerwieni koszar, w zamian proponuje szarości i zimne zielenie. W tej części koszar zaplanował sale wystawowe, zaplecze gastronomiczne, biuro zarządcy budynku, toalety i inne niezbędne pomieszczenia. Prawe skrzydło byłoby odrestaurowane, dach pokryty ziemią i porośnięty trawą. W projekcie Jana Damięckiego to część hotelowa.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt