Start arrow Start arrow Prasówka arrow Życie Warszawy arrow Działkowcy na sprzedaż
Działkowcy na sprzedaż
Anna Satel 14.10.2000.
W Agencji Mienia Wojskowego odbył się w piątek przetarg na nieruchomość przy ul. Śmigłowca. Oprócz potencjalnych nabywców przybyli przedstawiciele Pracowniczego Ogrodu Działkowego "Fort Szczęśliwice" oburzeni faktem, że właśnie są sprzedawani.

"Fort Szczęśliwice" przy ul. Śmigłowcowej istnieje od 1965 r. Na 372 działkach wypoczywają emerytowani i czynni zawodowo oficerowie Wojska Polskiego. Teren, dotychczas należący do resortu obrony narodowej, w 1999 r. przejęła Agencja Mienia Wojskowego. Agencja ogłosiła przetarg na nieruchomość przy ul. Śmigłowca, w tym także ogród działkowy. Działkowcy zaprotestowali.

- Wystosowaliśmy pismo do ministrów: obrony narodowej i skarbu państwa oraz prezesa AMW z wnioskiem o wyłączenie terenu ogrodu z przetargu - mówi Maurycy Seweryn, rzecznik Polskiego Związku Działkowców. - Bez rezultatu.

- Działkowcy nie są na sprzedaż - mówi Antoni Kostrzewa, prezes PZD. - Agencja powinna najpierw wystąpić do nas o zgodę na likwidację ogrodu i dopiero na wolny od obciążeń teren ogłaszać przetarg.

- Nie wiemy, jakie plany wykorzystania terenu ma nabywca - wyjaśnia Jan Mikołajczyk, dyrektor oddziału terenowego AMW. - Może ogród utrzyma się, a jeśli nie, wg przepisów ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych, musi użytkownikom wyrównać straty i zapewnić nowy teren pod działki.

- Agencji nie opłacało się likwidować ogrodu - mówi Wiesław Rozbicki, rzecznik AMW. - Musielibyśmy dużo zainwestować w odszkodowania, a tak zrobi to nabywca.

Tymczasem działkowicze boją się, że nowy właściciel nie spełni warunków likwidacji określonych ustawą i postanowili zablokować przetarg.

- Wpisaliśmy ostrzeżenie do księgi wieczystej, że bez zgody użytkownika, czyli naszej, wystawiono ogród na sprzedaż - mówi Antoni Kostrzewa, - W konsekwencji sąd może nie wpisać nowego właściciela do księgi wieczystej, czyli przetarg zostanie unieważniony.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt