Start
Działki, koszary i lotniska
Barbara Czajkowska 10.05.2002.
Warto przyjrzeć się ofercie Agencji Mienia Wojskowego, szczególnie jeśli jest się szefem firmy, która poszukuje budynku do zaadaptowania na biuro. Coś dla siebie znajdą także inwestorzy chcący otworzyć restaurację w niebanalnym otoczeniu albo przejąć ośrodek wypoczynkowy.

Wiele wystawionych na sprzedaż i wynajem obiektów wojskowych znajduje się nad morzem lub jeziorami, w niewielkich urokliwych miasteczkach, a nawet... w centrum Warszawy.

Przeważają oczywiście grunty jeszcze do niedawna będące terenami ćwiczeń. Niektóre z nich leżą w pobliżu mniejszych lub większych miast, a bywają też takie, które ukryte są wśród lasów, z dala od jakichkolwiek siedlisk. Wśród nich znajdują się takie perełki, jak lotnisko Modlin (o powierzchni 593 ha) oraz to w Kamieniu Śląskim, niedaleko Opola. Co ważne, oba te obiekty wciąż nadają się do tego, aby obsługiwały normalny ruch lotniczy.

Amatorzy nietypowych zabudowań z pewnością zainteresują się budynkami dawnych fortów z przełomu XIX i XX w., wchodzących w skład Twierdzy Warszawa. Większość z nich znajduje się w atrakcyjnych częściach miasta (np. na żoliborzu) i znakomicie będzie służyć po zaadaptowaniu do prowadzenia działalności gastronomicznej, rekreacyjnej itp.

Można także negocjować warunki przejęcia niektórych wojskowych ośrodków wypoczynkowych, np. w nadmorskiej łebie lub nad jeziorem Wdzydze.

Nas jako warszawiaków z pewnością najbardziej zainteresują obiekty znajdujące się w Warszawie i okolicach.

Podziemne korytarze

Na Pradze Północ, przy ul. Szwedzkiej 2/4, przy budynku teatru i w sąsiedztwie zajezdni autobusowej oraz hipermarketu HIT można wydzierżawić na trzy lata część nieruchomości o powierzchni 5 tyś. ha. Znajduje się ona na obszarze ograniczonym ulicami Szwedzką, Stalową i al. Solidarności. Atrakcją całego obiektu jest dodatkowa podziemna kondygnacja pochodząca z początków ubiegłego wieku.

Przedmiotem dzierżawy jest budynek biurowy o pow. użytkowej 333 mkw. i kubaturze 1617 m sześć. wraz z udziałem w działce. Wyposażony jest w instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną i ogrzewanie akumulacyjne. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na tym obszarze mogą działać punkty prowadzące działalność usługową, administracyjną, naukowo-badawczą.

Działka na Boernerowie

Na terenie gminy Bemowo AMW wystawia na sprzedaż grunt między ulicami - S. Kaliskiego, gen. Kleberga, S. Kunickiego i Westerplatte, przy ul. Kunickiego 20. Nieruchomość o powierzchni 1.7 tyś. mkw. jest zabudowana i ma kształt prostokąta. Znajduje się na niej zrujnowany budynek po byłej hydroforni, o powierzchni użytkowej 79 mkw. i kubaturze 381 mkw.

Działka jest bardzo atrakcyjnie położona, pośród osiedla domów jednorodzinnych, wśród zieleni oraz w bliskim sąsiedztwie Parku Leśnego Bemowo. Istnieje możliwość przyłączenia się do mediów miejskich: gazu, prądu, wodociągu.

Dotychczas działka opisywana była w planach zagospodarowania jako tzw. tereny specjalne. Natomiast obszary bezpośrednio z nią sąsiadujące przeznaczono pod budownictwo mieszkaniowe, z możliwością prowadzenia usług handlowych i rzemieślniczych.

Zamieszkać w forcie

Przy ul. Lazurowej 185, między ul. Kocjana od północy i ogródkami działkowymi od wschodu, zlokalizowany jest Fort III Groty. W bliskim sąsiedztwie znajduje się trasa wylotowa do łodzi i Poznania. Do centrum Warszawy (ok.10 km) można łatwo dojechać ul. Połczyńska; dobre są również połączenia z żoliborzem, Wolą i Włochami.

Na uzbrojonej w media działce o pow. 9.6 ha znajduje się 10 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 3.6 tyś. mkw., w tym cztery hotelowo-koszarowe. Wśród nich są dwa budynki zabytkowe pochodzące z 1896 r. Co ciekawe, wpisany do rejestru zabytków Fort III Groty otoczony jest fosą i ogrodzeniem.

W planie zagospodarowania przestrzennego przewiduje się ten teren do spełniania funkcji mieszkalno-usługowych oraz administracyjnych.

Otoczenie nieruchomości stanowi zresztą nowa, rozwijająca się dzielnica mieszkaniowa. Co ważne, rok temu wojewoda mazowiecki oddalił roszczenia gminy Warszawa-Bemowo co do skomunalizowania tej nieruchomości. Obecnie AMW wystawiła ją na przetarg: cena wywoławcza wynosi 9 mln. zł.


OTWOCKIE SANATORIUM NA SPRZEDAż

Byty Wojskowy Szpital Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul. Borowej 14/18 zajmuje obszar prawie 13 hektarów pokrytych lasem. Na tym terenie znajdują się 24 budynki, poza ośmioma wszystkie (łącznie z głównym obiektem szpitalnym) wybudowano w 1935 r. Są wśród nich trzy przedwojenne budynki mieszkalne o łącznej powierzchni użytkowej 940 mkw. Ponadto jest tam kilka magazynów, garaże, kotłownia, wieża ciśnień, kuchnia i pralnia, dwie szklarnie i altana ogrodowa.


WARSZAWA KUPI LEGIĘ

Nieruchomość przy łazienkowskiej 1/3 zajmuje 11.4 ha. Poza stadionem, kortami tenisowymi i legendarnym już basenem odkrytym "Legia" to również trzydzieści budynków (m.in. hala sportowa, basen kryty, obiekty biurowe i socjalne). Cztery z nich są wynajęte na najbliższy okres - od roku do czterech lat.

Jak już pisaliśmy w "żW", Rada Warszawy postanowiła odkupić od wojska cały obiekt. Powstał projekt utworzenia tam Warszawskiego Parku Sportowo-Rekreacyjnego. Finanse niezbędne do budowy stadionu olimpijskiego, pływalni z prawdziwego zdarzenia i hoteli wnieśliby prywatni inwestorzy.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt