Start
Ostre cięcie
Wojciech Andrzej Szydłowski 23.08.2002.
www.zw.com.pl/apps/informacje/warszawa/tekst.jsp?place=zw_archive_warszawa&news_id=2224
Od wczesnych godzin rannych na Forcie Bema słychać ryki pił tarczowych i zwalanych drzew. Stuletnie graby, klony i dęby padają jak zapałki. Raz po raz podjeżdżają ogromne ciężarówki, na które ekipa ludzi ładuje ścięte drzewa i wywozi.

To skandal - mówi Zbigniew żurawski, mieszkaniec pobliskie go osiedla. -To wręcz przestępstwo. Co prawda służby tzw. porządkowe mają zgodę konserwatora zabytków na wycinkę, ale tylko roślinności inwazyjnej. A takie drzewa mają do 6 lat. A tu, niech pan spojrzy, padają 30-, 60- i 100-letnie! - mówi oburzony.

- Pytałem w gminie, czy jest jakiś plan zagospodarowania, ale usłyszałem, że takiego nie ma. Usłyszałem również, że "najpierw wytniemy, a potem zobaczymy, co się będzie działo. Może tam jakaś trawa wyrośnie..." - relacjonuje żurawski.

- Teren jest bardzo atrakcyjny i dlatego stopniowo go porządkujemy. Dokonaliśmy oczyszczenia fosy i chcemy ucywilizować to miejsce - mówi Wojciech Bohdanowicz, rzecznik prasowy gminy Bemowo. - Dodatkowo zasadziliśmy kilkaset drzew i wykonaliśmy wspaniałą aleję lipową. Otworzyliśmy punkt czerpania wody oligoceńskiej.

Zdaniem rzecznika Bohdanowicza, drzewa i krzewy rosnące wokół fortu mogą zniszczyć nie tylko ponadstuletnią konstrukcję zabytku, ale i samą skarpę.

- Nasz wydział ochrony środowiska wydał zgodę na ścinkę - mówi rzecznik. Poparta ona była też zgodą mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków i Wydziału Ochrony Środowiska Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. To, co robimy, to są tylko prace pielęgnacyjne i zabezpieczające, a nie nasza zła wola. A zrobiliśmy to teraz, gdyż gmina istnieje od kilku lat i mieliśmy inne kłopoty.

- Ta wycinka to prawdziwa tragedia - mówi Magdalena Popławska, przewodnicząca Mazowieckiego Regionu Zielonych RP. - A jeszcze w ubiegłym roku władze Bemowa obiecały, że teren ten nie zostanie ruszony, gdyż jest fantastycznym obiektem zarówno zabytkowym, jak i zielonym. Od razu zabieramy się za akcję! Wykorzystamy wszystkie formy protestu i wszystkie formy prawne, aby zatrzymać wycinkę - dodaje.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt