Start
Turystyczny raj pod Warszawą
Justyna Więcek 17.10.2002.
Muzea, hotele, trasy rowerowe, spacerowe i konne, baseny - taki pomysł na zagospodarowanie Twierdzy Modlin mają władze Nowego Dworu Mazowieckiego. Dziś obiekt niszczeje, do czego przyczynia się pogoda i miejscowi wandale.

W całej Polsce nie mamy żadnego obiektu, który mógłby być wizytówką naszego kraju. A jego promocja, teraz gdy stoimy u progu Unii Europejskiej, jest szczególnie ważna - mówi Bogdan Wawrzyńczyk, który wspólnie z władzami Nowego Dworu Mazowieckiego opracował program "Polska - kulturowy szlak Europy". Zgodnie z jego założeniami, w Twierdzy Modlin mógłby powstać ośrodek muzealno-turystyczny, który byłby obowiązkowym punktem programu wycieczek zagranicznych turystów.

- Twierdza jest jedną z najpiękniejszych budowli militarnych w Europie. To turystyczny rarytas. Dlatego właśnie powinniśmy się nią chwalić - mówi Bogdan Wawrzyńczyk. Na razie jednak nie ma czym. Obiekt stoi pusty. Ostatni żołnierze opuścili go pod koniec ubiegłego roku. Z miesiąca na miesiąc twierdza coraz bardziej niszczeje. Niemały udział mają w tym chuligani. Z budynków wyszabrowano już wszystko, co wartościowe, w tym ramy okienne i grzejniki.

-Jeżeli twierdzy szybko nie zagospodarujemy, popadnie w ruinę - mówi Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, zwolennik wybudowania w Modlinie, a także Zakroczymiu i Pomiechówku ogromnego zespołu muzealno-turystycznego. - Do nas pielgrzymować będzie cała Europa. Stworzymy tu mekkę turystyczną! - zapowiada Bogdan Wawrzyńczyk.

W obiekcie mieściłoby się m.in. Muzeum Twierdzy Modlin, Muzeum Historii Wojskowości oraz Polskie Centrum Informacji Turystyczno-Muzealnej - baza wszystkich atrakcji czekających na turystów odwiedzających Polskę. Zostałyby tu też przeniesione zbiory z likwidowanego Muzeum Narodowego w Płocku. W pobliżu, na 30-hektarowym terenie ma powstać Polska w miniaturze - makieta miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć.

Warto tu też będzie zostać na dłużej. Chociażby po to, by odpocząć w Tropicana Aquapolparku. - Będzie to hala z plażą i wodną falą, a także zespół basenów. Zamierzamy tu stworzyć pierwszą w Polsce wodną dyskotekę! - mówi Bogdan Wawrzyńczak. W pobliżu powstanie hotel i nowoczesny camping. Nie zabraknie tras spacerowych, rowerowych, konnych, a nawet centrum handlowego. Będzie także sala koncertowa, puby, restauracje i karczmy z tradycyjną polską kuchnią.

Budowa tego obiektu potrwa ok. 6 lat. Finansowana będzie z pieniędzy samorządowych i środków pomocowych z Unii Europejskiej. Inicjatorzy liczą na wsparcie biznesu.

- Ta inwestycja to także wielka szansa dla mieszkańców naszego powiatu - mówi starosta nowodworski Adam Janas. - Zwłaszcza tych, którzy znajdą tu pracę.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt