Start arrow Start arrow Prasówka arrow Życie Warszawy arrow Jedni chcą turystów, inni - spokoju
Jedni chcą turystów, inni - spokoju
Joanna Tomczak 23.10.2002.
Miłośnicy zabytków chcą, aby XIX-wieczny tunel pod pl. Inwalidów figurował w rejestrze zabytków i stał się atrakcją turystyczną. Sprzeciwia się temu mieszkanka jednej z żoliborskich willi. Wczoraj sprawę rozstrzygał NSA.

Tunel nie ma żadnej wartości zabytkowej, poza tym, że jest stary - mówiła wczoraj reporterce żW Bogna Lewtak-Baczyńska, pod której domem biegnie korytarz. - To ślad carskich represji. Podczas budowy Cytadeli zrównano z ziemią dziesiątki polskich willi i dworków.

Kobieta twierdzi także, że ewentualne prace adaptacyjne w tunelu zagrożą jej posesji. - Podczas remontu pobliskiej ulicy czułam drgania i wstrząsy - powiedziała.

Innego zdania jest jej sąsiad Nikodem Butrymowicz, znawca historii żoliborza. - Fortyfikacje budowano w ten sposób, żeby wytrzymywały nawet ataki artylerii - uważa. - Nie ma prawa stać się nic złego. Stanie się dopiero wtedy, gdy nikt nie będzie dbał o korytarz.

Tunel pod placem Inwalidów, wybudowany na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, łączył niegdyś warszawską Cytadelę z nie istniejącym już dziś fortem Haukego. Dwa lata temu na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji wojewódzki konserwator zabytków wpisał go do rejestru.

Grażyna Lewtak-Baczyńska, w pobliżu domu której przebiega korytarz, ostro zaprotestowała. Zwróciła się najpierw do generalnego konserwatora zabytków z wnioskiem o uchylenie decyzji. Gdy ten mimo wszystko utrzymał ją w mocy, oddała sprawę do NSA. Sąd uchylił wczoraj to postanowienie. Miał wątpliwości, czy mieszkanka willi może być stroną w postępowaniu. Nie wiadomo bowiem, czy tunel jest częścią Cytadeli, czy też posesji pod którymi przebiega O wyjaśnienie tych kwestii poprosił generalnego konserwatora zabytków. Na wydanie ekspertyzy w tej sprawie trzeba będzie jednak poczekać kilka tygodni.

- Nie znaczy to jednak, że decyzja o wpisie obiektu do rejestru zabytków jest nieważna - wyjaśnia przedstawiciel, konserwatora Jędrzej Dessoulayy-Śliwiński. - Sprawa nie rozstrzygnie się tak prędko, ponieważ uzasadnienie wyroku otrzymamy dopiero za miesiąc.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt