Start
Na ratunek twierdzy i nie tylko
JUW 24.10.2002.
Nowe władze Nowego Dworu muszą zagospodarować Twierdzę Modlin. - W przeciwnym wypadku nie będzie już czego ratować - twierdzi Jacek Kowalski, burmistrz miasta. Czy przypadnie mu w udziale ratowanie zabytku?

Bezrobocie i z miesiąca na miesiąc coraz bardziej rozpadająca się Twierdza Modlin to największe problemy Nowego Dworu Mazowieckiego. Nie brakuje jednak chętnych, którzy chcieliby się z nimi zmierzyć. Na stanowisko burmistrza kandyduje tu siedem osób: Jacek Gereluk, Alfred Kabata, Stanisław Kędziora, Jacek Kowalski (obecny burmistrz), Henryk Międrecki, Maria Sochocka i Grzegorz Szymański.

W ubiegłym tygodniu władze miasta i powiatu przedstawiły koncepcję zagospodarowania Twierdzy Modlin. - Dlaczego teraz? To nie jest kampania wyborcza. Trzeba jak najszybciej zagospodarować obiekt, bo inaczej nie będzie co ratować - mówili zgodnie burmistrz Jacek Kowalski i starosta Adam Janas. Zgodnie z projektem, w twierdzy, a także na terenach sąsiedniego Zakroczymia i Pomiechówka, powstanie m.in. zespół muzealno-turystyczny, hotele, trasy spacerowe, rowerowe, hala z plażą, a także pierwsza w Polsce wodna dyskoteka.

- Także Zakroczym pokłada wielkie nadzieje w tej inwestycji - mówi Henryk Ruszczyk, obecny burmistrz gminy, który teraz również ubiega się o to stanowisko. Ma dwóch konkurentów i dwie konkurentki: Krzysztofa Bodzaka i Jana Serwatkę oraz Bożenę Paradzińską i Hannę Rutkowską. Czy jednak im spodoba się ta nowoczesna wizja zagospodarowania Twierdzy Modlin i jej okolic?

Jedno jest pewne. Pomysł utworzenia zespołu turystyczno-muzealnego bardzo przypadł do gustu obecnemu wójtowi Leoncina Józefowi Mosakowskiemu. Autorzy tego projektu na pewno będą mieć w nim gorliwego sprzymierzeńca pod warunkiem, że... pokona dwóch przeciwników, którzy starają się o fotel wójta: Marię Jarząbek i Piotra Sułka.

Z dwoma rywalami przyjdzie się zmierzyć wójtowi Czosnowa Antoniemu Kręźlewiczowi. O posadę starają się również: Władysław Roszczyk (radny powiatu) i Marek Zielski (przewodniczący rady gminy).

W Pomiechówku jest czterech kandydatów na stanowisko wójta Jednak walka rozegra się prawdopodobnie między Janem Misiunem, który obecnie sprawuje to stanowisko a Jerzym Sztejnertem, przewodniczącym rady. Oprócz nich startują: Paweł Calak i Stanisław Szczurocki.

W Nasielsku, gminie powiatu nowodworskiego, najbardziej wysuniętej na północ, o stanowisko burmistrza stara się czterech kandydatów. Wśród nich Bernard Mucha, który obecnie sprawuje tę funkcję. Zdaniem mieszkańców, ma on duże szansę na zwycięstwo. Wytykają mu jednak pewne niedociągnięcia: to właśnie on, wbrew woli mieszkańców, zgodził się na budowę wysypiska śmieci.

O fotel burmistrza w Nasielsku starają się również: Grzegorz Arciszewski, Teresa Skrzynecka i Sławomir Zawadzik.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt