Start
Nowa szansa dla starej twierdzy
Justyna Węcek 20.11.2002.
Ponaddwustuletnia Twierdza Modlin zostanie uratowana! Agencja Mienia Wojskowego, która od przyszłego roku będzie zarządzać obiektem, zgodziła się, aby władze Nowego Dworu Mazowieckiego zagospodarowały część terenu.

O pomyśle zagospodarowania obiektu pisaliśmy w ubiegłym miesiącu. - Twierdza Modlin jest jedną z najpiękniejszych budowli militarnych w Europie. To turystyczny rarytas. Dlaczego więc mamy się nią nie chwalić? - zastanawia się Bogdan Wawrzyńczyk, który wspólnie z władzami Nowego Dworu Mazowieckiego opracował program \"Polska - kulturowy szlak Europy\". Zgodnie z jego założeniami, w twierdzy mógłby powstać ośrodek muzealno-turystyczny.

W tej chwili obiektem zarządza Ministerstwo Obrony Narodowej. Jego roczne utrzymanie pochłania ok. 3 min zł. Tymczasem twierdza z dnia na dzień coraz bardziej niszczeje: wandale wybijają szyby w oknach, a z budynków wynoszą co tylko się da.

Od stycznia obiekt przejdzie w ręce Agencji Mienia Wojskowego. A ta zgodnie z prawem będzie mogła go sprzedać. - Nie możemy pozwolić, aby twierdza została rozparcelowana i sprzedana! Musimy ją uratować - mówi Bogdan Wawrzyńczyk. Dlatego razem z władzami Nowego Dworu Mazowieckiego oraz gmin ościennych, a także przedsiębiorcami, zamierza powołać fundację, której celem będzie m.in. odbudowa zabytku.

Agencja deklaruje, że nie sprzeda całej twierdzy. - Fundacja będzie mogła dysponować obiektami na terenie cytadeli - zapowiada Henryk Grobelny, zastępca prezesa Agencji Mienia Wojskowego. Nie ukrywa jednak, że jeżeli znajdą się chętni na obiekty położone poza cytadelą, np. na pralnię garnizonową czy piekarnię, zostaną one sprzedane.

Gdy tylko agencja przejmie twierdzę, na jej terenie powstanie siedziba fundacji. Jej inicjatorzy planują, że w maju przyszłego roku na terenie cytadeli zorganizują cykl koncertów. Potem rozpoczną się prace związane z powstaniem Muzeum Polski. - Będzie można obejrzeć 321 osobnych wystaw. Dokładnie tyle, ile jest powiatów - mówi Bogdan Wawrzyńczyk. - To będzie Polska w miniaturze.

Na terenie twierdzy powstanie ogromny ośrodek muzealno-turystyczny. Mieścić się tam będzie m.in. Muzeum Twierdzy Modlin, Muzeum Historii Wojskowości oraz Polskie Centrum Informacji Turystyczno-Muzealnej - baza wszystkich atrakcji czekających na turystów odwiedzających Polskę. Nie zabraknie sali koncertowej i restauracji, oferującej tradycyjną polską kuchnię.

Teraz twierdzę odwiedza ok. 5 tyś. turystów rocznie. - Liczymy, że gdy obiekt zostanie zagospodarowany, odwiedzać go będzie 5 tyś. osób, ale... dziennie - mówi Adam Janas.

Czy to mrzonki? - Twierdzy Modlin zazdrości nam cała Europa Stworzymy tu turystyczną mekkę! - zapowiada Bogdan Wawrzyńczyk.

Jej budowa potrwa siedem lat i będzie finansowana z pieniędzy samorządowych, a także unijnych. Inicjatorzy pomysłu liczą też na wsparcie lokalnego biznesu.

- Ta inwestycja to nie tylko wielka szansa dla twierdzy, ale także dla mieszkańców naszego powiatu - mówi Adam Janas. - Około tysiąca z nich mogłoby znaleźć tu pracę.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt