Start
Ratujmy fort
list czytelnika żW 27.02.2003.
Czasami w żW ukazują się artykuły o fortyfikacjach w Warszawie. Mam dla Was sprawę fortyfikacji w Zegrzu, których nikt nie chce uratować... Na początku XX w. Rosjanie wybudowali tu małą twierdzę zaporową. Składała sie ona z dwóch fortów połączonych wałem, koszar w Zagrobach (Zegrze Południowe) i na dziedzińcu twierdzy (Zegrze) oraz dwóch mostów. Oba forty przetrwały do dzisiaj w idealnym stanie. Większy fort nosi nazwę Umocnienie Duże. Wybudowany został po lewej stronie drogi Jabłonna-Serock, za mostem (...).

Fort przeżył obie wojny bez większych zniszczeń. Posiada do dzisiaj oryginalne elementy pancerne. Dodatkowo powstały na nim obiekty niemieckie z I wojny, polskie z okresu międzywojennego. W latach 50. część koszar przerobiono na rezerwową kwaterę Sztabu Generalnego na wypadek wojny. Powstały tutaj schrony przeciwatomowe. Był to zawsze obiekt tajny... do roku 2002. W zeszłym roku fort został przekazany Agencji Mienia Wojskowego. Od początku tego roku fort przejął NBP. Powstaną nowe skarbce banku. I tutaj pojawia się problem.

NBP zamierza wyburzyć ponad połowę fortu. Skasowane zostaną dwa bloki koszarowe, dwie prochownie, część wałów i kilka mniejszych obiektów. Fort, niestety, nie jest wpisany do rejestru zabytków. Konserwator zabytków z niewiadomych przyczyn odstąpił od procedury wpisania obiektu do rejestru. Najgorsze jest to, że NBP nie potrzebuje tego fortu, a jedynie terenu. Zegrze zostało wybrane tylko dlatego, że zawsze był to obiekt tajny (...). Wkrótce zostanie wprowadzony też zakaz lotów nad Zegrzem. Czyli koniec lotów na lotniach, paralotniach czy samolotem. I zamknięty zostanie akwen wodny najbliższy fortowi.

NBP nie jest skłonne do współpracy (...). Przykre jest także to, że warszawski oddział Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji nie robi nic, aby uratować fort (...). Może nagłośnienie takiej sprawy mogłoby pomóc. Przecież NBP zależy tylko na tajności obiektu, a gdyby ta prysła... to kto wie, może zmienią zdanie. A może radykalni ekolodzy? Wiele drzew zostanie wyciętych...

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt