Start arrow Modlin arrow Zewnętrzny pierścien fortów arrow Forty XV (XVa, XVb) grupa fortowa Carski Dar
Forty XV (XVa, XVb) grupa fortowa Carski Dar - Budowa
WiTEK 31.03.2007. ostatnia aktualizacja: 27.04.2008.
Spis treści
Budowa
Historia

W dniach 8-9 sierpnia 1915 roku wojska niemieckie nadciągnęły w okolice Modlina. Rozpoczęło się przygotowywanie do ataku. 13 sierpnia Niemcy rozpoczęli natarcie. Forty grupy Carski Dar zostały zbombardowane przez wrogą artylerię, jednakże nie ucierpiały znacząco.

fort15.22165.JPG
fort15.22159.JPG
fort15.22163.JPG
jastrzebski.01.jpg
fort15.22160.JPG
fort15.22166.JPG
fort15.22158.JPG

Zobacz także:

Zwiedzanie polskich fortyfikacji Pomiechówka (2008-05-19 02:05)

Podczas niemieckiego ataku ucierpiało za to morale załogi, składającej się głównie ze słabo wyszkolonych i słabo wyposażonych żołnierzy nie znających zasad obrony twierdzy. Dodatkowo obrońcom cięgle brakowało amunicji, chociaż mieli pod dostatkiem artylerii. Inną sprawą jest całkowity brak pomysłu na użycie tej artylerii. Została ona rozstawiona mniej więcej równomiernie na całej długości linii obrony wokół Modlina.

Niemcom udało się 16 sierpnia zająć punkt oporu na prawym barku grupy Carski Dar (XVb). Dokonali tego żołnierze 5-tej i 6-tej kompanii 101 Saksońskiego Pułku Landwehry. Piąta kompania poniosła szczególne straty w boju w wyniku omyłkowego ostrzału własnej artylerii z dział kalibru 42 cm. Spowodowało to jeszcze większy spadek morale załogi. Następnego dnia padł także główny fort XV (XVa). Dzielnie bronił się ppor. Maliński zabarykadowany w jednym ze schronów fortu XV (XVa). Poddał się dopiero po wysadzeniu pancernych drzwi, które go chroniły. Wojska niemieckie przeniosły siłę ataku na fort XVI (XVIa) i dzieła D-7 (XVIb) i D-8 (XVIc).

Umocnienia grupy Carski Dar, chociaż aktywnie uczestniczyły w obronie Modlina, nie ucierpiały na tym. Â?wiadczy to o bardzo dobrej wartości fortyfikacyjnej tych dzieł oraz niestety o mizernej wartości ich obrońców.

W okresie międzywojennym fort XV był wykorzystywany przez polskie wojsko jako magazyn. Pozostałe umocnienia stały niezagospodarowane lub testowano na nich elementy pancerne z huty Ostrowiec. Do tradytora prawego barku grupy dobudowano schron bojowy z pancerną kopułą obserwacyjną na stropie. Także na stropie pobliskiej podwalni zamontowano półkopułę obserwacyjną. Na wschód od grupy fortowej w 1936 roku wybudowano dwukondygnacyjny schron bojowy. Został on wyposażony w strzelnice dla ckm oraz dla moździerzy. Na stropie umieszczono dwie pancerne kopuły (bojową i obserwacyjną) wyprodukowane także w hucie Ostrowiec.

Od końca II Wojny Światowej do dzisiaj cały teren grupy fortecznej jest zajęty przez wojsko. Znajdują się tutaj składy amunicji. Teren jest zamknięty i pilnowany przez uzbrojonych żołnierzy - odradzam indywidualne wycieczki.


 
następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt