Start arrow Zegrze arrow Forty Twierdzy Zegrze arrow Umocnienie Małe Twierdzy Zegrze
Umocnienie Małe Twierdzy Zegrze - Historia i budowa 1
WiTEK 31.03.2007. ostatnia aktualizacja: 19.03.2008.
Spis treści
Historia i budowa 1
Historia i budowa 2
Plany i mapy
Turystyka

Fort Umocnienie Małe można zwiedzać bez większych przeszkód. Teren graniczy z wojskowym ośrodkiem wypoczynkowym i jest wykorzystywany na cele rekreacyjne. Wejście na teren ośrodka jest pilnowane przez wojskowego strażnika, ale nie ma ograniczeń co do zwiedzania. Fort znajduje się na lewo od głównej bramy. Część fortu jest obecnie zalana wodami jeziora zegrzyńskiego i pełni rolę małej przystani.

google_earth_zegrze_1.jpg
google_earth_zegrze_2.jpg

Zobacz także:

Umocnienie Duże Twierdzy Zegrze (2007-04-25 13:04)

Koszary w Białobrzegach (2007-03-31 11:03)

Fort Dębe (2007-03-31 11:03)

Fort Beniaminów (2007-03-31 11:03)

Zaporowa Twierdza Zegrze (2007-03-31 11:03)

Dla chętnych na wycieczkę kilka wskazówek odnośnie dojazdu do fortu.

Samochodem i rowerem
Dwa warianty dojazdu z Warszawy:
1. Z Warszawy wylot trasą 8 na Białystok. W Markach trasą 631 na Nowy Dwór Mazowiecki (przez Nieporęt). Następnie na rondzie w Zegrzu w prawo, przez most w stronę Serocka drogą 61. Następnie za przejściem dla pieszych ze światłami skręcić z głownej drogi w prawo. Fort znajduje się na końcu drogi, przed bramą jest także parking. Jadąc drogą po lewej stronie ciągnie się wał forteczny łączący dwa forty.
2. Z Warszawy wylot trasą 61 na Augustów. W Legionowie prosto do Zegrza i dalej jak wyżej. Droga mało przyjemna dla rowerzystów ze względu na duży ruch i brak podocza.

Autobusem
Do Zegrza można dojechać autobusem warszawskiej linii 735 odjeżdżającym z pętli żerań FSO. Można także skorzystać z prywatnych autobusów linii Z-Bus startujących spod Galerii Centrum w Warszawie (aktualny rozkład jazdy na stronach miasta Legionowo oraz powiatu legionowskiego). Ostatnią możliwością są autobusy PKS jadące w stronę Pułtuska. Autobusy kończą trasę w Zegrzu Południowym (oprócz PKS), należy pieszo przejść na drugą stronę mostu. Po drodze mijamy, malowniczo wyłaniające się z wody, wieżyczki starego, carskiego mostu. Następnie podobnie jak przy dojeździe samochodem lub można wybrac drogę nad brzegiem jeziora. Za mostem trzeba wtedy skręcić w prawo na groblę, następnie kierujemy sie w prawo nad brzeg jeziora. Idąc scieżką mijamy kolejno trzy prochownie, warto zajrzeć także na ich stropy. Na końcu ścieżki trafimy na zalany frament fortu. Trzeba drogą wejść na wysoki brzeg zalewu, na teren ośrodka wypoczynkowego. Fort znajduje się w pobliżu głównej bramy.

Pociągiem
Dla wszystkich pamiętających czasy gdy do Zegrza dojeżdżał pociąg - niestety już nie jeździ. Najbliższe działające stacje PKP znajdują się w Legionowie, Wieliszewie i Nieporęcie. Pociągi kursują na trasie Warszawa Gdańska - Nasielsk (przez Legionowo) oraz Warszawa Gdańska - Tłuszcz (przez Legionowo, Wieliszew i Nieporet).


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt