Start arrow Zegrze arrow Forty Twierdzy Zegrze arrow Umocnienie Małe Twierdzy Zegrze
Umocnienie Małe Twierdzy Zegrze - Historia i budowa 1
WiTEK 31.03.2007. ostatnia aktualizacja: 19.03.2008.
Spis treści
Historia i budowa 1
Historia i budowa 2
Plany i mapy
Turystyka

Na końcu kaponiery umieszczono kolejne dwa stanowiska dla artylerii fortecznej. Umieszczone tu były armaty szybkostrzelne Nordenfelt kalibru 57mm na podstawie kazamatowej. W podłodze znajdują się charakterystyczne otwory służące jako zrzutnia na łuski od zużytych pocisków. Dzięki nietypowej budowie kaponiery można było z niej ostrzeliwać zarówno fosę jak i wał fortu.

zegrze.male.17.jpg
zegrze.male.19.jpg
zegrze.male.18.jpg
zegrze.male.21.jpg
zegrze.male.16.jpg
zegrze.male.11.jpg
zegrze.male.24.jpg
zegrze.male.12.jpg
zegrze.male.23.jpg
zegrze.male.14.jpg
zegrze.male.20.jpg
zegrze.male.15.jpg

Zobacz także:

Umocnienie Duże Twierdzy Zegrze (2007-04-25 13:04)

Koszary w Białobrzegach (2007-03-31 11:03)

Fort Dębe (2007-03-31 11:03)

Fort Beniaminów (2007-03-31 11:03)

Zaporowa Twierdza Zegrze (2007-03-31 11:03)

łączność z kaponierą zapewniała poterna mająca swój wylot na dziedziniec fortu. Wyjście to osłonięte zostało dość dużą przelotnią. Umieszczono tu także dwie izby przeznaczone na podręczny skład amunicji. Aby zabezpieczyć się przed wilgocią izby te oddzielono od wnętrza wału dodatkowym chodnikiem. Cały schron był oświetlony, tylko że nie było tutaj generatora. Co ciekawe na potrzeby generatora przeznaczono ostatnie pomieszczenie kaponiery i stamtąd pociągnięto zasilanie (być może aby nie umiejscawiać go koło prochowni). Generator pozwalał także na wyposażenie kaponiery w reflektor do oświetlania fosy.

W szyi fortu umieszczono małe koszary, przez które biegło jedyne wejście na dziedziniec. Przejście to zamknięte zostało wielkimi, dwuskrzydłowymi pancernymi drzwiami. Koszary posiadają w sumie pięć oddzielnych izb. Dwie były przeznaczone na potrzeby żołnierzy. Wyposażono je w komplet okien zabezpieczonych pancernymi okiennicami. Kolejne dwie izby w skrzydłach fortu pełniły rolę półkaponier. Przy lewym skrzydle było pomieszczenie techniczno-gospodarcze w którym umieszczono m.in. generator energii elektrycznej. Całe koszary przykryte były wałem który zamykał fort od południa.

W trakcie modernizacji twierdzy w latach 1906-1908 na wale wybudowano dwa schrony artyleryjskie. Przeznaczone one były na schronienie dla załogi oraz na podręczny magazyn amunicji.

W ramach zmian w armii carskiej w 1909 roku podjęto decyzję o likwidacji Twierdzy Zegrze. Jednak ze względów finansowych poprzestano na opracowaniu planów wysadzenia fortyfikacji a na fizyczną likwidację fortów zabrakło już pieniędzy.

Umocnienie Małe przeżyło obie wojny bez większych uszkodzeń. Widać jedynie ślady pocisków na murach oraz przestrzeliny w pancernych okiennicach koszar. Przez wiele lat po wojnie (tej ostatniej) fort był zamknięty dla zwiedzających (teren wojskowy). Obecnie sąsiaduje z wojskowym ośrodkiem wypoczynkowym. Na dziedzińcu zorganizowane jest miejsce na imprezy plenerowe. W roku 2004 koszary pomalowano w "panterkę", uprzątnięto teren przed nimi. Nie zadbano jednak o pozostałe przestrzenie.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt