Start arrow Legionowo arrow Okres powojenny arrow Przemysł
Przemysł
WiTEK 30.03.2007. ostatnia aktualizacja: 19.04.2008.

W budowaniu blokowiska Legionowo wydatnie pomagała Fabryka Domów powstała w 1971 roku na łajskach. Wytwarzano tam wielką płytę do budowy mrówkowców. Działały też Sylikaty na Bukowcu, czyli Mazowieckie Zakłady Wapienno-Piaskowe.

Zobacz także:

Zakłady balonowe (2007-03-30 23:03)

Już od czasów carskiego garnizonu z Legionowem związane były zakłady lun wojska balonowe. W 1951 roku uruchomione zostały Zakłady Przemysłu Odzieżowego, gdzie "zgodnie z nazwą" produkowano głównie spadochrony oraz kamizelki ratunkowe. W 1957 roku w Legionowie rozpoczęto produkcję towaru, z którego miasto stało się znane we wszystkich "bratnich" socjalistycznych krajach - namiotów. Firma pod nazwą Zakłady Sprzętu Technicznego i Turystycznego "Aviotex" produkowała także śpiwory, materace i oczywiście balony sportowe. Podobnie jak przed wojną polska załoga na legionowskim balonie zdobyła w 1984 roku główną nagrodę w zawodach im. Gordon-Benetta.

Po wojennych zniszczeniach odbudowano budynki Zakładu Aerologii Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego. Dzisiaj jest to jeden z trzech najważniejszych ośrodków meteorologicznych w Polsce. Jako jedyna placówka bada także stan warstwy ozonowej.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Legionowo
Modlin
Warszawa
Zegrze
Kontakt